Ford Puma je v Česku na rozporuplné pozici. V loňském roce se jí prodalo 999 kusů, což ji v segmentu kompaktních crossoverů odsunulo na páté místo. A letos to vypadá ještě hůř. Facelift z roku 2024 přinesl novou palubku se dvěma displeji a od jara 2025 i čistě elektrickou verzi Gen-E, ale zároveň z kabiny zmizely fyzické knoflíky, materiály zhrubly a sportovní verze ST se tiše poroučela z nabídky. Naše hodnocení po týdnu studia testů a dat: 78/100.
Puma pod lupou: poslední Ford pro Evropu, který má smysl
Ford Puma se prodává od roku 2019 a od počátku stojí na platformě někdejší Fiesty. To je důležité, protože Fiesta po šesté generaci v roce 2023 zmizela a Focus následuje v roce 2025. Puma se tak stala posledním malým Fordem pro evropský trh a značka do něj vkládá většinu svých zbývajících prodejních ambicí. Karoserie měří 4186 milimetrů na délku, je tedy o pár centimetrů kratší než Volkswagen T-Roc, ale o stejnou míru delší než Toyota Yaris Cross. Karoserie je typu SUV, fakticky však jde o vyvýšený hatchback s designem inspirovaným kupé a charakteristickým „žabím pohledem“.
Facelift 2024 přinesl tři velké změny. První: nová tvář s ostřejšími světlomety a uzavřenou maskou (alespoň u Gen-E). Druhá: zcela přepracovaná palubní deska, kde dva displeje (12,8″ pro řidiče a 12″ centrální) nahradily veškeré dosavadní fyzické ovladače klimatizace. Třetí: sportovní verze ST přestala v roce 2024 dostávat 1.5 EcoBoost se 200 koňmi, místo něj zdědila elektrifikovaný 1.0 se 170 koňmi. V roce 2025 výroba ST skončila úplně. Pro rok 2026 zůstává v nabídce ICE varianta s 1.0 EcoBoost mHEV (125 nebo 155 koní) a od jara 2025 i čistě elektrická Puma Gen-E se 168 koňmi a baterií 43,6 kWh.

Za volantem: nejostřejší podvozek ve třídě
Pokud někde Puma jednoznačně válcuje konkurenci, je to dynamika. Tříválcový 1.0 EcoBoost s mild-hybridním 48voltovým systémem reaguje rychle, přesně dávkuje a v centru města i na okreskách doslova nadnáší. Řízení má krátký převodový poměr, podvozek je pevný, ale ne kostitřesoucí, a celý automobil působí o jednu třídu sportovněji než Peugeot 2008 nebo Renault Captur. Při testovacích jízdách na klikatých horských úsecích kolem Barcelony se Puma chovala s jistotou a klidem, který očekáváte u o sto kilo lehčího hot hatche.
Britský Autocar v dlouhodobém testu shrnul Pumu jako „nejzábavnější kompaktní crossover na řízení“ a hodnotil ji 80 ze 100. Pavel Gibson z Auto Expressu s ní za rok najel 48 256 km a chválil ostré řízení a pružný motor, i když si stěžoval na hlučnost tříválce v nižších rychlostních stupních a křehký zadní kryt zavazadelníku, který se mu během dvanácti měsíců rozbil. What Car? v dlouhodobém testu najel 9 546 mil a poznamenal, že „velká kola a tuhý setup, který Pumu dělá tak agilní, dokážou být na sto šedesáti kilometrech dálnice unavující“.
Sedmistupňová automatická převodovka PowerShift je kapitolou samostatnou. V hladkém provozu pracuje plynule, v zácpě nebo při pomalém popojíždění však občas zaškube. Manuální šestistupňová verze, která zatím v ceníku zůstává, jezdí svižněji a zákazníci ji v Česku stále poptávají, byť postupem doby Ford pomalu tlačí všechny směrem k automatu.
Motor a spotřeba: 1.0 mHEV jezdí překvapivě lehce
Současná česká nabídka motorů zní jednoduše: jeden motor, dva výkony, dvě převodovky. Tříválcový 1.0 EcoBoost s elektrickou podporou produkuje 125 koní v základní variantě s manuálem za 629 900 Kč nebo automatem za 689 900 Kč, případně 155 koní s automatickou převodovkou za 689 900 Kč. Spotřeba podle WLTP je nižší než 5 l/100 km a v reálném kombinovaném provozu se pohybuje mezi 5,5 a 6,5 l/100 km. V dlouhodobém testu BusinessCar dosáhla 50,5 mpg (přibližně 4,7 l/100 km) na 4 023 km, Auto Express skončil za rok průměrně na 44,3 mpg (5,3 l/100 km).
Elektrická Puma Gen-E je samostatná kapitola. Pohání ji elektromotor o výkonu 123,5 kW (168 koní) na předních kolech, čerpá z baterie s netto kapacitou 43,6 kWh a ve WLTP udává dojezd 376 km u základní verze a 364 km u Premium na 18palcových kolech. Při testovací jízdě průměrnou rychlostí 45 km/h v hornatém terénu spotřeba klesla na 14 kWh/100 km, při velmi úsporné jízdě bez převýšení se podle prvních testů přibližuje 11 kWh/100 km. Maximální nabíjecí výkon stejnosměrným proudem je 100 kW, což znamená nabíjení z 10 na 80 % za 23 minut. Podle českého ceníku platného od ledna 2026 startuje Gen-E v základní výbavě Puma na 868 900 Kč, varianta Premium s LED Matrix světly a audiem B&O stojí 924 900 Kč a vrcholná Sound Edition se vyšplhá na 984 900 Kč.
| Motorizace | Výkon | Spotřeba (WLTP) | Cena od |
|---|---|---|---|
| 1.0 EcoBoost mHEV manuál | 92 kW (125 k) | 5,0 l/100 km | 629 900 Kč |
| 1.0 EcoBoost mHEV automat | 92 kW (125 k) | 5,0 l/100 km | 689 900 Kč |
| 1.0 EcoBoost mHEV automat ST-Line X | 114 kW (155 k) | 5,2 l/100 km | 689 900 Kč |
| Puma Gen-E | 123,5 kW (168 k) | 13,1 kWh/100 km | 868 900 Kč |

Interiér a každodenní život: MegaBox je nejlepší trik ve třídě
Puma má velký zavazadlový prostor. Verze se spalovacím motorem nabízí 456 litrů, elektrická Gen-E pak 523 litrů, což je více než leckteré kombi. Trik se jmenuje MegaBox (u Gen-E přejmenován na GigaBox) a jde o omyvatelnou plastovou vanu pod podlahou kufru s vypouštěcím ventilem. V ICE variantě má objem 80 litrů, u Gen-E pak gigantických 145 litrů. Můžete sem postavit pár vysokých vinařských bedýnek, vlhké rybářské nářadí, špinavé boty po jízdě na kole v dešti nebo třeba malého psa, který se vrací z lesa pokrytý blátem. Po vyložení vanu vyperete proudem vody. Auto Express si v dlouhodobém testu pochvaloval, že se mu do MegaBoxu vešlo „osm příručních kufrů“ a využíval ho jako rezervní úložiště pro fotografickou techniku.
Druhá řada už ale nadšení nesdílí. Prostor pro nohy je u ICE varianty stísněný, u Gen-E ještě těsnější, protože baterie zvedá podlahu a chodidla cestujících sedí nepřirozeně vysoko. Britský recenzent Andrew Chesterton z CarsGuide (175 cm vysoký) si na zadním sedadle poškrábal hlavu o strop a popsal pocit jako „nepopiratelnou klaustrofobii“. Pro každodenní ježdění s dvěma dětmi v autosedačkách prostor stačí, pro dospělé na delší cesty však Puma není.

Kvalita materiálů ve faceliftované palubce nepatří k tomu, co Ford umí nejlépe. Horní hrana dveří dostala měkčí čalounění, dolní část je z tvrdého poškrábatelného plastu. CarMagazine Pumu hodnotí pouhými 60 ze 100 právě kvůli tmavému, fádnímu interiéru z tvrdých plastů a faktu, že klimatizace funguje jen přes dotykovou obrazovku. Stejnou výtku zopakoval testovací redaktor Honest John po 4 858 najetých kilometrech. Volant je kvůli velikosti horního displeje nezvykle hranatý a velký, což Auto Express přirovnal k volantu z dodávky Transit Connect.
Technologie: SYNC 4 funguje, ale chybí drobnosti
Po faceliftu 2024 dostala Puma centrální 12palcový displej se systémem SYNC 4 (dříve SYNC 3 s 8″ obrazovkou). Apple CarPlay i Android Auto fungují bezdrátově, navigace je rychlá, písmo čitelné. Před řidičem se nachází plně digitální 12,8″ displej s konfigurovatelnými layouty. Zní to dobře, ale dva problémy zůstávají. První: redaktor v dlouhodobém testu Puma ST na Honest John si stěžoval na chybějící bezdrátové nabíjení telefonu, což u auta z roku 2025 působí překvapivě staromódně. Druhý: SYNC 4 občas zamrzá při startování, podle Auto Expressu „se znatelným zpožděním“.
Na druhou stranu Ford do Pumy přidal solidní výbavu asistentů. Adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go, Lane Assist s aktivním vedením do středu pruhu, automatické parkování, kruhový kamerový systém a od léta 2025 i hands-off systém BlueCruise pro dálnice (zatím se v Česku zavádí, schválené úseky se omezují na D1 a D5). Z bezpečnostních prvků nechybí ESC s kontrolou trakce, šest airbagů a předkolizní brzdový asistent.
Bezpečnost: pět hvězd Euro NCAP, ale s otazníky
Ford Puma získala v roce 2019 plných pět hvězd Euro NCAP podle tehdejšího protokolu, s 94 % za ochranu dospělých, 84 % za ochranu dětí, 77 % za ochranu chodců a 74 % za asistenční systémy. Při přetestování v roce 2022 podle přísnější metodiky se Puma posunula na čtyři hvězdy kvůli mírnějším výsledkům v ochraně zadního pasažéra v bočním nárazu na sloup a v ochraně hrudníku ve frontálním nárazu. Facelift z roku 2024 nepřinesl strukturální změny karoserie, takže lze hodnocení čtyř hvězd považovat za stále platné.
Euro NCAP crash test Ford Puma. Video je v angličtině.
Britský úřad DVSA evidoval pro Pumu čtyři oficiální svolávací akce: předpínače bezpečnostních pásů (24 249 vozů), separátor motorového oleje s rizikem požáru (9 818 vozů z výroby mezi červnem 2020 a květnem 2022), připojení 48V baterie mild-hybridu (428 vozů) a softwarová chyba eCall (cca 100 vozů). Australská obdoba ACCC dokonce v roce 2024 musela vydat opakovanou svolávací akci na odřená palivová potrubí s rizikem požáru, protože první kolo opravy v roce 2022 problém u 5 000 kusů úplně nevyřešilo. Z hlediska prodeje to znamená, že kupující ojetiny by měli ověřit, zda byly všechny svolávačky provedeny.
Spolehlivost: TÜV solidní, žárovky a brzdy slabší místo
Německý TÜV Report 2026 zaznamenal pro Pumu míru závadnosti 5,2 % u vozů ve věku 2 až 3 roky, což ji řadí na 38. místo z testovaných modelů. U vozů 4 až 5 let starých stoupá podíl závad na 7,0 %, ale umístění v žebříčku se posune na 21. příčku. Obě hodnoty jsou pod průměrem segmentu kompaktních SUV, takže Puma patří mezi nadprůměrně spolehlivé v této třídě. Nejvíce závad přichází ze tří oblastí: přední světla (3,2 % závad u 2-3 letých vozů, 2,2 % u 4-5letých), tlumené světlomety (1,6 % u 2-3 let) a brzdové kotouče (0,7 % u 2-3 let, 2,2 % u 4-5 let).
Nizozemský Consumentenbond hodnotí spolehlivost Pumy známkou 8,4 z 10 a spokojenost majitelů 8,6 z 10, což jsou vysoce nadprůměrné hodnoty. Na druhou stranu, britský průzkum What Car? Reliability Survey 2024-25 dal Pumě skóre 91,4 % a umístil ji na 32. místo z 38 malých SUV, což je výrazně horší. 22 % vlastníků v něm hlásilo nějakou poruchu během dvou let. Rozdíl mezi nizozemskými a britskými statistikami pravděpodobně odráží odlišné struktury používání: holandský průzkum se ptá hlavně rodin, britský zahrnuje i operativní leasingy s vyšší zátěží.
Stojí za pozornost, že 1.0 EcoBoost má od roku 2019 rozvodový řetěz (ne řemen), takže obávaná porucha „wet belt“ z dřívějších Fiest se modernější Pumy netýká. Pohon olejového čerpadla však stále využívá mokrý řemen, jehož výměna je doporučená kolem 144 000 km nebo po 10 letech a v britských specializovaných servisech stojí 800 až 1 500 liber.
Co říkají skuteční majitelé
Profesionální testy zachytí auto na týden, majitel s ním žije roky. Při sběru ohlasů z britských fór, australského portálu ProductReview, Auto Insider a sekce Owner Reviews na Parkers se rýsuje konzistentní vzorec.
Co majitelé chválí po tisících kilometrů
- Jízdní vlastnosti. Australan Vaz po třech letech vlastnictví hodnotí, že „řídí a ovládá se lépe než cokoliv ve své třídě“. Tom z Western Australia má 2020 Ford Puma ST-Line čtyři roky a píše prostě, že na něm „miluje všechno“. Anonymní recenzent z britské sekce Owner Reviews na Parkers označil řízení za „velmi živé a krásné, rychlé a strašně přesné“.
- Spotřeba v reálu. Smíšený provoz 5,5 až 6,5 l/100 km, dálnice 6 až 7 l/100 km, město kolem 7 l/100 km. V dlouhodobém testu BusinessCar zaznamenal 4,7 l/100 km na 4 000 km dlouhodobé jízdě.
- MegaBox/GigaBox. Univerzálně chválený podobně jako podvozek. Auto Express si do něj balil osm příručních zavazadel, Parkers si chválil možnost jeho omývání po výletech.
- Hodnota při dalším prodeji. What Car? po deseti tisících mil hlásil, že protihodnota při výkupu klesla minimálně.
Co majitele trápí
- Sedmistupňová automatická převodovka PowerShift. Majitel „Chey“ z australské Victorie po dvou letech vlastnictví popisuje, že auto muselo být odtaženo už čtyřikrát kvůli chybě „omezená funkce převodovky“. V Británii eviduje portál Auto Insider několik VIN-specifických hlášení o „převodovce, která se za jízdy uvnitř rozpadla“, a anonymní majitel z roku 2022 si ve dvou letech provozu nechal vyměnit už třetí převodovku. Problém se v Austrálii dostal i do skupinové žaloby proti Fordu kvůli DCT převodovkám napříč modely Fiesta, Focus a Puma.
- Křehký zadní kryt zavazadelníku. Auto Express se mu rozbil před 33 000 km. Carbuyer i Parkers Owner Reviews shodně hlásí, že kryt zavazadelníku se sám odepíná, podle slov majitele „se neustále uvolňuje a je to dost otravné“.
- Vybíjení 12V baterie u mild-hybridu. Ross Carter popsal v listopadu 2025 na poradně Honest John stejnou závadu: jeho 1.0 MHEV jezdí dva tři týdny v pořádku, pak ale 12V baterie ztratí kapacitu a vůz potřebuje nastartovat z kabelů opakovaně, někdy i dvakrát či třikrát po sobě. Souvisí to se svolávací akcí na uvolněné připojení 48V baterie, která zasáhla 428 vozů.
- Tuhý podvozek na 18- a 19palcových kolech. Dlouhodobý test Honest John popisuje jízdní komfort jako „tuhý, místy až drsně otřesový“. Po pár stovkách kilometrů na britských okreskách (tzv. B-roads) se to ale dá zvládnout, na českých dálnicích D1 v zhoršeném úseku to bude o trochu nepříjemnější.
- Spínání stop-start na křižovatce. Anonymní recenzent z Parkers popsal scénář, kdy „dojedete ke křižovatce, chcete vyjet a v tu chvíli stop-start vypne motor, takže zůstanete bez výkonu“. Funkce se dá vypnout, ale po každém startu se znovu aktivuje.
- Hlučnost tříválce v nižších rychlostech. Auto Express to popsal jako „duté bubnování“ v 1. až 3. stupni před přechodem na běžné cestovní otáčky.
Záruční zkušenosti
Standardní záruka Ford Power-Promise pokrývá 3 roky nebo 60 000 mil, což je v porovnání s korejskými značkami (Hyundai 5 let, Kia 7 let) krátká. Australské majitelce Lauře D. po půlroce trvalého kvílení brzd vyměnil servis brzdy jako „kulanci“ mimo standardní záruční nárok, tedy uznáno pod tlakem. V Británii zase Ross Carter řešil opakované selhání 12V baterie přes dealerský servis: aktualizace softwaru nezabrala, bylo nutné vyměnit zapalovací cívku, ale problém se podle jeho hlášení nevyřešil ani po několika návštěvách.

Puma v Česku: ceny, prodeje a konkurence
Aktuální česká nabídka začíná na 629 900 Kč za základní 125koňový mHEV s manuálem. Tato částka je téměř na úrovni většiny rivalů: Peugeot 2008 startuje na 525 000 Kč, Renault Captur na 536 000 Kč, Seat Arona na 498 900 Kč. Volkswagen T-Roc je o něco dražší od 699 000 Kč, Hyundai Kona shodných 629 990 Kč. Ford Puma se tedy nepředstavuje jako levné auto, ale spíše jako střednědrahá volba s lepšími jízdními vlastnostmi.
V loňském roce 2025 se Pumy v Česku registrovalo 999 kusů, což je oproti 2024 (1 496 vozů) propad o třetinu. V segmentu kompaktních SUV jí konkurenti utíkali: Dacia Jogger 1 377, Peugeot 2008 1 217, Renault Captur 1 095, Toyota C-HR 1 028, Ford Puma 999, Hyundai Kona 845. V první třetině roku 2026 (leden až duben) se prodalo 450 kusů s klesajícím trendem, takže celoroční prodej se odhaduje pod 1 200 vozů.
Pohled do registračních dat ukazuje něco zajímavého. Celkem se v roce 2025 v Česku registrovalo 1 553 nových Ford Puma (číslo od SDA, do publikovaných prodejních čísel se nepočítají dealerské přeregistrace). Z toho 1 241 šlo na právnické osoby, 285 na soukromé osoby a 27 na ostatní subjekty. Tedy zhruba 80 % registrací je formálně firemních. Většinu ovšem tvoří vlastní obraty dealerů. Auto Vinkler s.r.o. v Písku (276 kusů), Pavel Minář Auto (230), Route67 s.r.o. (169) a K+K Autoservis Czech (109) si na sebe přeregistrovali skoro 800 vozů jako skladové či předváděcí kusy. Skutečnou firemní flotilu tvoří už jen několik desítek kusů ročně, mezi nimi 44 vozů u operativního leasingu Ayvens s.r.o.
Nejvíc registrací z koncových zákazníků pak chodí z Prahy (293 vozů), Písku (281 vozů, fakticky Auto Vinkler), Chomutova (237 vozů, opět dealerský efekt) a Nového Jičína (178 vozů). Pro skutečné soukromé kupující dominuje hlavní město a Středočeský kraj.
| Ford Puma | Peugeot 2008 | Renault Captur | VW T-Roc | |
|---|---|---|---|---|
| Cena od | 629 900 Kč | 525 000 Kč | 536 000 Kč | 699 000 Kč |
| Výkon (základ) | 92 kW (125 k) | 74 kW (100 k) | 84 kW (114 k) | 85 kW (115 k) |
| Spotřeba (WLTP) | 5,0 l/100 km | 5,2 l/100 km | 5,3 l/100 km | 5,7 l/100 km |
| Zavazadelník | 456 l | 434 l | 422 l | 445 l |
| Délka | 4186 mm | 4304 mm | 4239 mm | 4234 mm |
| Míra závad TÜV (2–3 r.) | 5,2 % | 4,8 % | 5,5 % | 3,9 % |
Pro detailní srovnání jednotlivých konfigurací doporučujeme náš porovnávač všech čtyř modelů najednou, kde si můžete prohlédnout výbavy, motorizace, rozměry a cenovou strukturu výbavu po výbavě.
Servisní síť Ford v Česku zahrnuje 35 oficiálních autorizovaných partnerů, dostupnost dílů je solidní a ceny servisních prací patří k mírnějším mezi mainstreamovými značkami. Náklady na výměnu olejového čerpadlového řemenu (kolem 144 000 km) je v ČR nutné kalkulovat zhruba na 25 až 35 tisíc Kč, výměna kompletní DCT převodovky v případě poruchy se pohybuje kolem 80 až 120 tisíc Kč.
Pro koho je Ford Puma?
Pokud hledáte nejzábavnější kompaktní crossover na trhu pod 700 000 Kč, který současně nabízí enormní flexibilitu zavazadlového prostoru a slušnou spotřebu, Ford Puma 1.0 EcoBoost mHEV s manuálem za 629 900 Kč je velmi obhajitelná volba. Sníží vám provozní náklady, dobře se ovládá a v Česku máte přístupnou autorizovanou síť. Pokud potřebujete prostornější druhou řadu, podívejte se na Dacii Jogger nebo Škodu Scala.
Pokud jste smířený s elektromobilitou, máte přístup k domácímu nabíjení a ujedete většinu cest do 250 km bez dálničního cestování, Puma Gen-E od 868 900 Kč je svým podvozkovým charakterem nejhravější EV ve své cenové třídě. Pro kupujícího, který očekává od EV dálkové cestování, je 376 km dojezd a maximální nabíjecí výkon 100 kW slabou stránkou.
Pokud chcete nejlepší obecnou spolehlivost ve třídě, doporučíme Toyotu Yaris Cross s plně hybridním pohonem, případně VW T-Roc s 1.5 TSI. Ford Puma je tu pro toho, kdo chce, aby ho každodenní jízda do práce bavila a kdo nehledá konzervativně bezpečný kompromis.
✅ Klady
- Nejostřejší podvozek a řízení ve třídě kompaktních crossoverů
- MegaBox / GigaBox: omyvatelný úložný prostor 80 až 145 litrů pod podlahou kufru
- Spotřeba 5,5 až 6,5 l/100 km v reálném provozu u 1.0 EcoBoost mHEV
- TÜV spolehlivost 5,2 % a Consumentenbond 8,4/10 nadprůměrné hodnoty
- 5 hvězd Euro NCAP a slušná škála asistentů včetně BlueCruise hands-off
- Servisní síť 35 autorizovaných partnerů v Česku
❌ Zápory
- Stísněná druhá řada: dospělí nad 175 cm na delší cesty zapomenou
- Tvrdé plasty v interiéru a klimatizace ovládaná jen přes displej
- Dokumentované selhání 7stupňové automatické převodovky (limp mode, opakované výměny)
- Křehký zadní kryt zavazadelníku se rozpadá nebo sám sundává
- Záruka jen 3 roky / 60 000 mil v porovnání s 5-7 lety u korejských a čínských rivalů
- Pokles prodejů v Česku v 2025 o 33 % naznačuje slabnoucí pozici
Zdroje:
- https://www.autocar.co.uk/car-review/ford/puma
- https://www.autoexpress.co.uk/ford/puma/353972/ford-puma-st-line-long-term-test
- https://www.whatcar.com/news/ford-puma-st-long-term-test/n23757
- https://www.carsguide.com.au/family/ford-puma-st-line-82351
- https://www.carmagazine.co.uk/car-reviews/ford/puma-suv/
- https://www.honestjohn.co.uk/long-term-tests/ford-puma-st/
- https://www.parkers.co.uk/ford/puma/owner-reviews/
- https://www.honestjohn.co.uk/askhj/answer/225127/why-does-the-battery-on-my-mild-hybrid-keep-going-flat-